Parti jelzőfények

Nemcsak a vízen, a bójákon láthatunk éjszaka a hajózást segítő fényeket, hanem a part kitüntetett pontjain is, ezek a parti jelzőfények.

Sokan hiszik, hogy a part közelében hajózni maga a biztonság, hiszen bármikor ki tudunk menekülni. A valóság ezzel szemben az, hogy a part nem barátja a hajósoknak, mert a part közelében előfordulnak zátonyok és sekélyületek, ahol fel lehet ülni (zátonyra lehet futni), és akkor is baj van, ha egy viharos szélerősödés éppen a közeli part felé fúj.

A part kiemelt pontjait éppen ezért parti jelzőfények mutatják meg a hajósoknak, hogy éjszaka is tudjanak tájékozódni. 

A Balatonon a legfontosabb parti jelzőfények a kikötők száját jelölő zöld és piros villogók. A víz felől közelítve a kikötőt a piros fényt mindig a bejárat bal oldalán, a zöldet mindig a bejárat jobb oldalán látjuk. 

A parti jelzőfények másik csoportjába a közönségesen csak világítótoronynak vagy villogónak nevezett fények adják. Ezeknek alapvetően két üzenete lehet: „erre semmiképpen ne gyere!”, vagy éppen fordítva, „erre gyere!”.  

„Erre ne gyere” üzenetű villogóval jelölik például a zátonyokat vagy a vízbe messze benyúló földnyelvek spiccét. „Erre gyere” típusú fények navigálják be a hajósokat azokba az öblökbe és torkolatokba, amiknek mélyén széltől védett kikötők találhatók. 

Mivel ezeket nagyon nem lenne jó összekeverni, a navigációs térképek egyezményes jelek segítségével minden egyes jelzőfényről pontos leírást adnak. Ez tartalmazza az adott jelzőfény színét (fehér, piros, zöld, kék vagy sárga) és azt, hogy milyen messziről látszódik. A leírás ezenfelül megmutatja, hogy a fény állandó vagy villog, és ha villog, akkor percenként hányszor teszi ezt, és milyen irányból hány fokos szög alatt látszik a fény az éjszakában.  

A jelzőfények közül szektorfénynek nevezzük azokat, amik csak egy adott szögtartományból látszódnak, ez is pontosan fel van tüntetve a hajózási térképen. Ennek különös jelentősége lehet például akkor, amikor egy parti település már messziről látszódik a vízről, de zátonyok övezik. Ilyenkor – hiába látjuk – nem mehetünk akárhonnan egyenesen a kikötő felé, mert zátonyra futhatunk. 

Ezt a problémát oldja meg a szektorfény: bármely oldalról közelítünk is település előtt keresztbe hajózva, addig kell mennünk a parttól biztonságos távolságra, míg meg nem pillantjuk a megfelelő szektorfényt, ami a biztonságos behajózás sávot mutatja, és csak akkor fordulhatunk rá a kikötőre.  

A Balatonon a parton villognak a viharjelzők is percenként 45 (első fok) vagy 90 (másodfok) sebességgel. Ezeket nem nevezzük parti jelzőfénynek, mert nem bírnak navigációs jelentőséggel. Mindenesetre sose akarjuk megközelíteni őket. 

Utoljára szerkesztve: 2021. június 10.

Kapcsolódó témák




Utoljára megtekintett fogalmak

A Kékszalag és a vitorlázók fogalomtára pénzügyi partnere a Raiffeisen Bank.

Oldalunk célja a tájékoztatás. Minden tartalmat a legnagyobb gondossággal állítottunk össze és rendszeresen ellenőrzünk, az itt szereplő információk azonban ezzel együtt sem tekintendők konkrét helyzetekre vonatkozó tanácsadásnak, az információk alkalmazásából fakadó bármilyen jogi következményért a kiadó felelősséget nem vállal. Ha az oldalunk aktualitását vesztett hibás információval találkozna, kérjük jelezze nekünk: hibabejelentes@kekszalag.csakalenyeg.hu